po - čt: 9:00 - 17:30   pá: 9 - 17:00
zadejte destinaci
Zadejte nebo vyberte destinaci ×
Nastavit nebo  vymazat
zvolte termín a počet nocí
Zvolte termín a počet nocí ×
Nastavit nebo  vymazat
Počet osob
Vyhledat

Cestovní doklady

Zjistit těsně před odletem na dovolenou, že nemáme platný pas ani občanku, je scénář podobný noční můře. Doklady si proto včas zkontrolujte – na cesty do EU vám postačí občanský průkaz, mimo EU budete potřebovat cestovní pas. A nezapomeňte, že od roku 2012 musí mít samostatný cestovní průkaz také děti.

Před Vaší cestou si s dostatečným předstihem zkontrolujte platnost Vašich cestovních dokladů.

Na cestu do zemí v rámci EU můžete cestovat na platný občanský průkaz. Na cestu do zemí mimo EU je nutné mít cestovní pas. Platnost pasu do Turecka musí být delší než 5 měsíců od ukončení pobytu. Platnost pasu do Egypta musí být delší než 6 měsíců od ukončení pobytu.


Pokud cestujete na dovolenou s dětmi, věnujte prosím zvýšenou pozornost následujícímu upozornění:

Upozorňujeme, že každý občan ČR včetně dětí je povinen cestovat na vlastní cestovní doklad. V roce 2012 byla ukončena platnost zápisů dětí do 15 let v cestovních dokladech rodičů!

Děti mohou cestovat jen s vlastním cestovním dokladem, tj. cestovním pasem nebo občanským průkazem při cestování v rámci Evropské unie. Cestovní doklady se vydávají dětem již od narození.


K vydání cestovního pasu či občanského průkazu pro dítě do 15 let s biometrickými prvky je třeba předložit:

  • originál rodného listu dítěte
  • zákonný zástupce předkládá platný občanský průkaz
  • nevyplňuje se žádost (žádost je vygenerovaná ze systému)
  • osobní účast dítěte je z důvodu pořízení jeho podoby (od 12 let i otisků prstů) nutná

Lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dnů, správní poplatek činí 100 Kč (u občanského průkazu 50 Kč). Platnost dokladu je 5 let.


Od 2. 7. 2018 je možné získat plnohodnotný cestovní pas s biometrickými údaji a s dobou platnosti 10 let (občanům mladším 15 let 5 let) ve zkrácených lhůtách do 24 hodin v pracovních dnech nebo do 5 pracovních dnů.

Žádost o vydání pasu ve zkrácených lhůtách je možné podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) nebo u Ministerstva vnitra, cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne však je možné převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů u obecního úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22), u kterého byla žádost podána, nebo u Ministerstva vnitra.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu ve lhůtě do 24 hodin v pracovních dnech činí 6.000 Kč, občané mladší 15 let 2.000 Kč. Ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů je poplatek ve výši 3.000 Kč, dítě do 15 let zaplatí 1.000 Kč. Zkrácené lhůty 24 hodin v pracovních dnech nebo 5 pracovních dnů nově týkají také vydávání občanských průkazů. Upozorňujeme, že za platnost svých cestovních dokladů zodpovídají klienti.


V případě odmítnutí vstupu klienta na území některého státu, CK nenese odpovědnost za jeho návrat, neplatí náklady spojené s návratem a neposkytuje náhradu za klientem nevyužité služby. Doporučujeme si pořídit kopii dokladu pro případ ztráty nebo odcizení.

Bližší informace k vyřizování osobních dokladů lze nalézt na webu Ministerstva vnitra na adrese: http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Zadejte svoji e-mailovou adresu a odebírejte zajímavé tipy, nejvýhodnější nabídky či důležité informace z CK BRENNA přímo do vaší schránky zcela zdarma. Možnost odhlásit se máte kdykoli.

Instagram brenna

Okouzlující fotografie

Bohatá fotogalerie pro vaši inspiraci, kam se vydat na příští dovolenou.
Instagram
Facebook

Aktuální informace

Mějte dokonalý přehled o novinkách z námi nabízených destinací.
Facebook
Letní dovolená
Letní dovolená
Vybírejte ze široké nabídky cestovní kanceláře BRENNA
Letní dovolená