po - pá: 9:00 - 18 h  

Cestovní doklady

Zjistit těsně před odletem na dovolenou, že nemáme platný pas ani občanku, je scénář podobný noční můře. Doklady si proto včas zkontrolujte – na cesty do EU vám postačí občanský průkaz, mimo EU budete potřebovat cestovní pas. A nezapomeňte, že od roku 2012 musí mít samostatný cestovní průkaz také děti.

Před Vaší cestou si s dostatečným předstihem zkontrolujte platnost Vašich cestovních dokladů.

Na cestu do zemí v rámci EU můžete cestovat na platný občanský průkaz. Na cestu do zemí mimo EU je nutné mít cestovní pas. Platnost pasu do Turecka musí být delší než 5 měsíců od ukončení pobytu.


Pokud cestujete na dovolenou s dětmi, věnujte prosím zvýšenou pozornost následujícímu upozornění:

Upozorňujeme, že každý občan ČR včetně dětí je povinen cestovat na vlastní cestovní doklad. V roce 2012 byla ukončena platnost zápisů dětí do 15 let v cestovních dokladech rodičů!

Děti mohou cestovat jen s vlastním cestovním dokladem, tj. cestovním pasem nebo občanským průkazem při cestování v rámci Evropské unie. Cestovní doklady se vydávají dětem již od narození.


K vydání cestovního pasu či občanského průkazu pro dítě do 15 let s biometrickými prvky je třeba předložit:

  • originál rodného listu dítěte
  • zákonný zástupce předkládá platný občanský průkaz
  • nevyplňuje se žádost (žádost je vygenerovaná ze systému)
  • osobní účast dítěte je z důvodu pořízení jeho podoby (od 12 let i otisků prstů) nutná

Lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dnů, správní poplatek činí 100 Kč (u občanského průkazu 50 Kč). Platnost dokladu je 5 let.


Od 2. 7. 2018 je možné získat plnohodnotný cestovní pas s biometrickými údaji a s dobou platnosti 10 let (občanům mladším 15 let 5 let) ve zkrácených lhůtách do 24 hodin v pracovních dnech nebo do 5 pracovních dnů.

Žádost o vydání pasu ve zkrácených lhůtách je možné podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) nebo u Ministerstva vnitra, cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne však je možné převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů u obecního úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22), u kterého byla žádost podána, nebo u Ministerstva vnitra.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu ve lhůtě do 24 hodin v pracovních dnech činí 6.000 Kč, občané mladší 15 let 2.000 Kč. Ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů je poplatek ve výši 3.000 Kč, dítě do 15 let zaplatí 1.000 Kč. Zkrácené lhůty 24 hodin v pracovních dnech nebo 5 pracovních dnů nově týkají také vydávání občanských průkazů. Upozorňujeme, že za platnost svých cestovních dokladů zodpovídají klienti.


V případě odmítnutí vstupu klienta na území některého státu, CK nenese odpovědnost za jeho návrat, neplatí náklady spojené s návratem a neposkytuje náhradu za klientem nevyužité služby. Doporučujeme si pořídit kopii dokladu pro případ ztráty nebo odcizení.

Bližší informace k vyřizování osobních dokladů lze nalézt na webu Ministerstva vnitra na adrese: http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Zadejte svoji e-mailovou adresu a odebírejte zajímavé tipy, nejvýhodnější nabídky či důležité informace z CK BRENNA přímo do vaší schránky zcela zdarma. Možnost odhlásit se máte kdykoli.

Last minute zájezdy
Zájezdy LÉTO 2018 v akci last minute
Last Minute
Katalog LÉTO 2019
Vychází v říjnu. Zašleme zdarma přímo do vaší schránky!
Objednat katalog
Letní dovolená 2018
Vybírejte ze široké nabídky cestovní kanceláře BRENNA
Letní dovolená
Sleva pro seniory 55+
Každý klient nad 55 let věku má nárok na slevu 10 %
First minute